Közigazgatási felosztás
2011.08.18. 14:59
Az Egyesült Királyság négy alkotó nemzetből vagy alkotó országból áll. Skócia, Wales és Észak-Írország rendelkeznek saját nemzeti parlamenttel vagy gyűléssel, és végrehajtó szervekkel, bár Észak-Írországban ezeket felfüggesztették. A negyedik alkotó nemzet, Anglia, nem rendelkezik önálló parlamenttel vagy kormányzattal, mivel itt van az Egyesült Királyság parlamentjének és kormányának székhelye, mely közvetlenül irányítja Angliát.
Mind a négy nemzet közigazgatása helyi önkormányzatokra oszlik.
A lord lieutanancy-k (kb. helytartóság) egy vagy több megyére (county) kiterjedő jogkörű helyhatósági régió, élén a jogilag a királynő személyes képviselőjeként kinevezett (a régi magyar főispánhoz hasonló) Lord Lieutenant-okkal. E történelmi (katonai-közigazgatási) eredetű tisztség ma már jobbára ceremoniális, de az 1990-es évek óta zajló közigazgatási reform során több alkalommal is jelentős hatáskörrel bíró Lord Lieutenant-ot neveztek ki egyes, átszervezés alatt álló megyék élére, átmeneti jelleggel.
A manchesteri városháza. Az Egyesült Királyság sok town- vagy city-státuszú városa rendelkezik impresszív városházával, amely a helyi önkormányzati közigazgatás székhelye.
Zászló Ország Státusz Népesség Alsóbb közigazgatás City státuszú városok
Anglia Anglia Királyság 50 431 700
Régiók
Nagyvárosi és
nem nagyvárosi megyék
Főispánságok
Anglia városai
Skócia Skócia Királyság 5 094 800
Skót tanácsi területek
Főispánságok
Skócia városai
Wales Wales Hercegség 2 958 600
Egységes hatóságok
Főispánságok
Wales városai
Észak-Írország Észak-Írország Tartomány 1 724 400
Kerületek
Hagyományos megyék
Észak-Írország városai
Történelmileg a négy ország területét - a helyi közigazgatás céljainak megfelelően - megyékre (county, grófság) osztották. A megyék bizonyos mértékben még mindig léteznek közigazgatási és földrajzi egységként, de már nem képezik a helyi közigazgatás egyedüli alapját.
Angliát például a közelmúltban kilenc középszintű kormányzati régióra osztották.
|